YAHUDİLER MODA DÜNYASINI NASIL

YENİDEN TASARLADI? -1-

RALPH LAUREN

Ralph Lauren, moda dünyasının her yerinde, spor giyimden parfümlere, ev mobilyalarına ve hatta boyaya kadar tüm ürünlerini rahat bir Amerikan konforu ve üst düzey İngiliz sınıfı havasıyla tasarlayan 13,5 milyar dolarlık güçlü bir küresel imparatorluğun başıdır. Polo imajına uygun olarak, beyaz Anglo Sakson Protestan kuruluşunun kurucu üyesi olarak kişiliğini mükemmelleştirdi. O, dünya standartlarında nadir bulunan otomobil koleksiyonuna sahip bir otomobil tutkunudur. Smithsonian’ın Star Spangeld Banner modeline ilham veren ve 2008 Pekin Olimpiyatları için Amerika’nın atletlerinin sponsorluğunu yapan bir vatan sever. Ancak WASP kuruluşunun (Avrupa kökenli protestan, orta sınıf) kurucu üyesi olarak kişiliğinin aksine, o aynı zamanda iyi bir Yahudi’dir.

Ralph Reuben Lifshitz, Bronx’ta, dört çocuğunu Yahudi gündüz okuluna gönderen Beyaz Rusya’dan göç eden, Aşkenaz göçmenlerin oğlu olarak dünyaya geldi. Babası Frank Lifshitz, sanatçı olmayı isteyen bir ressamdı ve bazen daha geniş bir pazarı ele geçirme umuduyla resimlerinde Frank Lauren adını kullandı. Dört çocuğunun yeşiva’ya gitmesinde ısrar eden yeşil gözlü anne Frieda Lifshitz, oğullarının değerli birer haham olmalarını arzu ediyordu. Ama en küçük oğlu Ralph’ın başka fikirleri vardı. Diğer üç erkek kardeşle aynı yatak odasını paylaşan bir basketbol tutkunu olan Lauren, daha çok genç yaştayken düğmeli giysilere karşı bir hayranlık geliştirdi. 1950’lerde okulundaki diğer çocuklar motorsiklet ceketleri giyerken, o okul sonrası çalıştığı işlerden kazandığı paralarla kendine Oxford gömlekler, bisiklet yaka kazaklar ve beyaz yüksek bilekli spor ayakkabılar almak için para biriktirirdi. İçgüdülerine uygun kıyafet bulamayınca kendi kıyafetlerini tasarladı. Renk ve doku anlayışını takdir eden babası tarafından cesaretlendirilen Ralph Lauren, savaş sonrası dönemin ilk çığır açan tasarım yıldızı, markalaşmanın gücünü ve küresel asimilasyon açlığını ilk kez anlayan öncüydü.

Başarısı, 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki yıllarda Amerikan stilini moda haritasına koyan bir nesil Yahudi tasarımcı olan bir rol modeliydi Anne Klein, Judith Leiber, Ralph Lauren, Calvin Klein, Diane von Fürstenberg, Donna Karan, Kenneth Cole ve Michael Kors, Paris’in merkez moda kilidinden kurtulmuş, bebek patlaması yaşayan tüketicilerle güçlendirilmiş, 1960’larde ve 1970’lerde sahneye çıktılar. Modayı  zamanlarının imajına göre yeniden yarattılar onlardan sonra 1990’larda ve 2000’lerde lüksün demokratikleşmesine yardımcı olan ve haute couture işine son veren yeni bir nesil geldi. Marc Jacobs, Isaac Mizrahi, Zac Posen, haute couture işine neredeyse son verdi.

Tasarımcıların çoğu, dini kökleri ile moda ilhamları arasında çok az bağlantı görüyor. Ama hepsi daha önce gelen Yahudi’lere, bir İngiliz taşra malikanesinin içini hiç görmemiş veya sosyetiklerin geçit törenlerini izlememiş atalarına bir şeyler borçludur. Yüzyıllar boyunca Avrupa’da kuşaklar boyunca çarlar ve imparatorlar, Yahudilerin toprakla bağlarını koparmış, onların terzi, seyyar satıcı veya banker olarak çalışmakla sınırlandırmıştı. Varlıkları daha geniş kültürün ihtiyaç ve arzularını okumadaki keskinliklerine bağlıydı. Tarihsel ayrımcılığın bir rastlantısı olan neyin  nasıl olacağını gösteren bir içsel anten, işçi arıdan trend belirleyiciye giden moda yolculuğunu kolaylaştıran belirgin ve genetik bir avantajdı.

İlk olarak İspanyol engizisyonundan Hollanda ve Brezilya yoluyla kaçan Akdeniz Yahudileri, Sefarad’lar ülkeye geldiler. Sonunda iki düzine Yahudi New Amsterdam’a (daha sonra New York) indi ve kolonyal Amerika’nın küçük Yahudi cemaatini oluşturdu. Topluluk büyüdükçe, Newport, Rhode Island ve Güney Carolina, Charleston’a yerleştiler. Babalarının dini ortodoksluğunu yumuşattılar ve devrim savaşında savaştılar.

Ardından 19. yüzyılın göbeğinde, Almanya’daki zulümden ve siyasi hayal kırıklığından kaçan Avrupalı Yahudiler olan Aşkenaz’lar geldi. 1880 nüfus sayımına göre sayıları 250.000’di ve 50 milyon Amerikalı vardı. Eğitimli ve girişimci, fırsat özgürlüğü arayan, Almanca konuşan Yahudiler, iki savaşın her iki yanında savaşarak, güney ve batı sınırlarını kovalayarak ülkeyle birlikte batıya taşındı. Ancak tarihte çok az göç, 1881’de Rus Çarı II. Aleksandr’ın öldürülmesinden sonra Yahudilerin Doğu Avrupa’dan kaçışına denk gelir. Yahudilerin üniversiteye gitmelerine ve mesleklerini icra etmelerine izin veren bir reformcu, demiryollarını inşa eden ve demokratik bir Duma (parlamento) için planlar hazırlayan bir vizyoner olan Aleksandr, devrim rüzgarlarını arkasında tuttu. Onun ölümüyle yerine geçen oğlunun baskıcı politikaları, Yahudileri Baltık Denizi’nden Karadeniz’e uzanan büyük bir gettoda yaşamaya zorladı. Bu soluk yerleşim bölgeleri, Yahudi’leri Varşova, Odessa, Kiev ,Vilna ve diğer şehirlerin yöresel yoksulluğa ve şiddetli baskılara maruz bıraktı. 1. Dünya Savaşı kapıları kapattığında, iki milyondan fazla Yahudi Amerika’ya akın etmişti. Günde 24 saat New York ve New Jersey’e giden feribotlarla, ayda 18.000 Yahudi Ellis Adası’na akın etti. Yidiş dilinde konuşup topluluklarına bağlı kalarak, çoğunlukla şehirlere yerleştiler ve birçoğu iğne ticaretine yöneldi. Birdenbire standart bedenler için seri üretime geçildi.

Bu kez zamanlama onların lehine çalışıyordu İç savaştan önce Amerikalıların çoğu evde dikilmiş giysiler giyerlerdi. Ancak 1800’lerin ortalarında, aralarında Isaac Singer’in de bulunduğu birkaç mucit bir dikiş makinesi için patent aldı. Birçoğu Alman Yahudilere ait olan manifatura mağazaları, fırsattan yararlanmak için acele etti. Ülke hareket halindeydi. Öncü terimine yeni bir tanım ve rahatlık düşkünü olanlara yeni bir ağırlık kazandıran, bir insan ve ticaret göçüyle güney ve batıya genişliyordu. 1890’a gelindiğinde çoğu Amerikalı kıyafetlerini mağazalardan hazır alıyor ya da Sears Kataloğundan sipariş ediyordu. Yüzyılın başında New York’da istihdam edilen tüm Yahudilerin %60’ı geçimini hazır giyim endüstrisinden sağlıyordu. Bu, tarihte paradigma değiştiren anlardan biriydi.

Malcolm Gladwell’in belirttiği gibi, Yahudi göçmenler pazarın ihtiyaçlarını karşılayacak becerilere sahipti. Outliers: The Story of Succees’te “1800’lerde terzilik veya dikiş veya schwittwaren handlung (parça malları) geçmişiyle New York City’ye gelmek olağanüstü şans eseriydi” diye yazmıştı.”1986’da Silikon Vadisi’nde on bin saatlik bilgisayar programcılığıyla boy göstermek gibiydi.”

İğnelerinin yeteneklerinin ötesinde, Avrupa’daki tarihi ayrımcılık kazası, Yahudi göçmenlere Amerika’nın eritme potasında beklenmedik bir avantaj sağlar. Bu sadece hayatlarını kazanmanın değil, kendilerini yeniden keşfetmenin bir yoluydu. Burada imajın kral olduğu, İngilizce bilmeseniz bile rolünün göründüğü, yeni gelen birinin sadece kıyafet değiştirerek Yid’den Yankee’ye gidebildiği bir ülke vardı. Gardrobunda kaba pantolonlar ve kaba dokulu gömleklerin olduğu Doğu Avrupa’dan gelen bir adam, ”sonsuza dek izliyordum ve iyi yetiştirilmiş Amerikan tüccarlarının kıyafetlerini ve davranışlarını taklit etmeye çalışıyorum” dedi. ”Kolalı bir yaka ve kravatın benim gibi yetişmiş bir adam üzerindeki etkisi üzerine koca bir kitap yazılabilir.”

501 Blue Jean, modanın ilk Yahudi başarı öyküsüydü.

Yıl 1870’di ve Letonya doğumlu Jacob (Youphes) Davis, altın aramak, tütün ve domuz eti satmak ve bira fabrikası işletmek  konusunda başarılı olamamıştı. Şimdi evli ve altı çocuk babası olarak Reno şehir merkezindeki Virginia Bulvarındaki terzi dükkanına geri dönmüştü. Bir gün bir kadın atölyesine geldi ve ondan, sürekli dikişlerini parçalayan iri yarı bir adam olan kocası için iş pantolonu tasarlamasını istedi. Davis 3 dolarlık  kaparoyu kabul ettikten sonra sorunu düşündü. Ağır bir pamuklu kumaş olan ‘denim’ malzemesini kullanmaya başladı. Bir mağazanın tezgahında gördüğü, sığır sürücülerinin at battaniyesi kayışlarında kullandığı bakır perçinleri gördü. Bu yüzden onları daha güvenli hale getirmek için dikişlerine bu perçinleri ekledi. Daha sonra bir patent ihlali davasında icadı hakkında tanıklık etti.

Pantolonlar bittiğinde, artan perçinler masanın üzerinde duruyordu ve aklına perçinli cepler tasarlamak geldi. ”Bunu daha önce hiç düşünmemiştim” dedi. Böylece Davis o ilham parıltısında mükemmel Amerikan giysisi kot pantolonu icat etti. Sağlam iş pantolonlarıyla ilgili haberler demir yolu hattında dilden dile dolaştı. Sonraki 18 ayda Davis, madencilere, eksperlere ve nakliyecilere 2000’den fazla kot pantolon sattı. Talepten bunalan, taklitçiler için endişelenen ve patent başvurusu yapacak parası olmayan Davis San Fransisco’daki tedarikçisine bir mektup yazdı. Hem beyaz denim, hem de mavi kottan yaptığı pantolon örneklerini ekledi. Vadesi geçmiş 359 dolarlık bir fatura ödedi ve Levi Strauss’tan ortağı olmasını istedi.

devam edecek…